VII. ročník Ceny Věry Jirousové

Cílem ceny určené jak začínajícím, tak již etablovaným kritikům a kritičkám výtvarného umění je zviditelnit tento obor v českém prostředí, podpořit začínající autory či autorky a současně ocenit etablované kritiky a kritičky za jejich dlouhodobý přínos oblasti umělecké kritiky. Cena nesoucí jméno české básnířky, kritičky a historičky umění Věry Jirousové (1944–2011) vznikla v roce 2012 díky spolupráci Mezinárodního centra současného umění MeetFactory a INI Gallery s Českými centry, a to z iniciativy umělce a kurátora Dušana Zahoranského.

 

Cena Věry Jirousové za výtvarnou kritiku a za přínos oboru

 • Kategorie je určena etablovaným žijícím kritikům a kritičkám výtvarného umění z česko-slovenského kulturního prostředí, jejichž práce vykazuje dlouhodobé kvality.
 • Laureáta vybírá odborná porota na základě nominací veřejnosti, členové poroty se mohou nominací rovněž zúčastnit.
 • Nominace obsahující jméno a krátké zdůvodnění je možné zaslat na adresu: info@cenavj.cz do 31. 7. 2021. Do předmětu e-mailu vepište „NOMINACE CVJ 2021“.

ocenění

 • Umělecky ztvárněné ocenění.
 • Poukázka na nákup knih v knihkupectví Artmap v hodnotě 5.000 Kč.
 • Nepodmíněná finanční podpora publikační a badatelské činnosti ve výši 10.000 Kč.
 • Roční předplatné časopisů A2, Art Antiques, Flash Art Czech & Slovak Edition a Fotograf.

 

Cena Věry Jirousové pro začínající kritiky

 • Cena je určena začínajícím kritičkám a kritikům výtvarného umění z česko-slovenského kulturního prostředí, bez ohledu na dosažené vzdělání, povolání, věk či národnost.
 • Do soutěže jsou přijímány autorské kritiky a recenze uměleckých děl, publikací, výstav či jiných typů událostí výtvarného umění z ČR i zahraničí, a to jak nepublikované, tak i publikované (pouze ve verzi před zásahem redaktora). Porota je hodnotí jako anonymní texty. Texty jsou přijímány v češtině, slovenštině a angličtině.
 • Rozsah příspěvků musí být do 10 000 znaků včetně mezer.
 • Příspěvky v elektronické podobě (ve formátu doc, docx či pdf) zasílejte spolu se stručným životopisem na adresu: info@cenavj.cz do 31. 7. 2021, do předmětu e-mailu vepište „PŘIHLÁŠKA CVJ 2021“. Zasláním textu udělujete souhlas s jeho zveřejněním na blogu CVJ.

ocenění

 • Umělecky ztvárněné ocenění.
 • Nepodmíněná finanční podpora publikační a badatelské činnosti ve výši 10.000 Kč.
 • Poukázka na nákup knih v knihkupectví Artmap v hodnotě 5.000 Kč.
 • Publikování zaslaného textu na kritickém blogu Ceny Věry Jirousové.
 • Roční předplatné časopisů A2, Art Antiques, Flash Art Czech & Slovak Edition a Fotograf. 
 • Rezidenční pobyt (5 dní včetně dopravy a diet) v jednom ze středoevropských Českých center.

 

Složení odborné poroty pro rok 2021


Zbyněk Baladrán | Anetta Mona Chisa | Pavel Klusák | Andrea Průchová Hrůzová | Táňa Zabloudilová


Slavnostní vyhlášení laureátů obou kategorií proběhne 24. 9. 2021. 
 
V kategorii začínající kritiky si porota vyhrazuje právo ocenění neudělit.

Cenu Věry Jirousové od roku 2021 společně pořádají Art Antiques, Artalk.cz, Artyčok.TV, Centrum pro současné umění Praha a Spolek Skutek.
 
Letošní ročník Ceny Věry Jirousové probíhá ve spolupráci s Českými centry a s podporou Art+Antiques, Artalk.cz, FlashArt CZ/SK, Fotograf, A2 kulturní čtrnáctideník a INI Project, z. s. Finančně̌ projekt podpořil Magistrát hl. m. Prahy a Ministerstvo kultury ČR.

Tušová malba dnes - The Ink Painting Today

zveme Vás na zahájení česko-japonské výstavy Tušová malba dnes“ do Galerie kritiků v pražském Paláci Adria, ve čtvrtek 8.července 2021 v 18 hodin, setkání s tiskem v 17 hodin. VystavujíKarel Adamus, Patrik Hábl, Jiří Straka, Petra Vitásková, s účastí čestných hostů Zdeňka Sklenáře (in memoriam) a čtyř japonských umělkyň ze Sdružení kaligrafie HATAI - Kyoen Inoue, Kyokuho Ota, Shoun Takagi a Karyu Watanabe. KurátorkaVlasta Čiháková Noshiro, textová spolupráce a čtení při vernisáži Ivo Hucl. Výstava trvá do 1.srpna 2021, denně od 11 do 18 hodin, s výjimkou pondělí a státních svátků.

 

Hello, we invite you to the opening of the Czech-Japanese exhibition "Ink Painting Today" to the Gallery of Critics in the Adria Palace in Prague, on Thursday, July 8, 2021 at 6 pm, meeting with the press at 5 pm. Exhibitors: Karel Adamus, Patrik Hábl, Jiří Straka, Petra Vitásková, with the participation of honorary guests of Zdeněk Sklenář (in memoriam) and four Japanese artists from the HATAI Calligraphy Association - Kyoen Inoue, Kyokuho Ota, Shoun Takagi and Karyu Watanabe. Curator: Vlasta Čiháková Noshiro, text cooperation and reading at the opening by Ivo Hucl. The exhibition lasts until August 1, 2021, daily from 11 a.m. to 6 p.m., except on Mondays and public holidays.

 

Výstava se koná ve spolupráci s Toyo Shodó Geijutsu Gakkai (Asociací orientálního umění kaligrafie) v Tokiu, pod záštitou Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury České republiky, Hlavního města Prahy, dále Velvyslanectví Japonska v České republice, Česko-japonské společnosti a Nadace Zdeňka Sklenáře 

The exhibition is held in cooperation with Toyo Shodó Geijutsu Gakkai (Association of Oriental Art of Calligraphy) in Tokyo, under the auspices of the Ministry of Culture of the Czech Republic, the State Fund of Culture of Czech Republic, the City of Prague , the Embassy of Japan in the Czech Republic, the Czech-Japanese Association and Zdeněk Sklenář Foundation.

 

Mgr. Vlasta Čiháková Noshiro Ph.D., kurátorka

Galerie kritiků

Palác Adria 1 p., Jungmannova 31, 110 00 Praha 1

tel.: +420 224 494 205, mobil: +420 603 276 641

 

 

Tušová malba dnes - The Ink Painting Today

 

 

 

Tušová malba dnes - The Ink Painting Today

GALERIE KRITIKŮ
PALÁC ADRIA
GALERIE KRITIKŮ, PALÁC ADRIA@2021
 
Jungmanova 31t: 224 494 205denně 11-18 hod.
110 00 Praha 1f: 225 520 676mimo Po